Pobyt w Szwecji

Polacy mogą przebywać na terenie Królestwa Szwecji 90 dni bez specjalnego zezwolenia. Osoby, które planują pobyt dłuższy niż 3 miesiące powinny starać się o zezwolenie na pobyt, wniosek na takie zezwolenie można składać w Ambasadzie Szwecji w Warszawie lub na miejscu w Szwecji po przyjeździe.

Aby podjąć pracę w Szwecji nie trzeba mieć pozwolenia, nie ma też konieczności znalezienia zatrudnienia przed wyjazdem.

Przejście graniczne

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, aby przekroczyć granicę wystarczy dowód osobisty lub paszport.

Z dniem 21 grudnia 2007 roku, Polska przystąpiła do układu Schengen. Oznacza to m.in. zniesienie kontroli paszportowych na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, oraz na granicy morskiej - np. z Danią, Szwecją. Brak kontroli na granicach, Łatwiejsze podróżowanie i przemieszczacie się.

Należy pamiętać jednak o konieczności posiadania dowodu osobistego lub ważnego paszportu.

Waluta

Środkiem płatniczym Szwecji - mimo wejścia do UE - jest szwedzka korona (SEK) - 1 SEK - 100 öre.

W obiegu są banknoty o następujących nominałach: 20 Skr, 50 Skr, 100 Skr, 500 Skr, 100 Skr oraz monety o nominałach: 50 öre, 1 Skr, 5 Skr, 10 Skr.

Bankomaty są w Szwecji niemal w każdym mieście, przy oddziale banku i w większych centrach handlowych. Istnieje także możliwość płacenia za towary i usługi kartami płatniczymi.

Opieka lekarska

W Szwecji turyści mogą korzystać z opieki lekarskiej na takich samych warunkach jak Szwedzi, konieczne jest posiadanie formularza E111, w przypadku jego braku trzeba pokryć koszty leczenia. Za pobyt w szpitalu koszt ponosi pacjent, po powrocie do kraju koszty te zostaną zwrócone pod warunkiem, że pacjent posiadał odpowiednie ubezpieczenie.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto wykupić odpowiednie ubezpieczanie:

  • KL - ubezpieczenie Kosztów Leczenia. W razie m.in.: nagłego zachorowania, leczenia szpitalnego, po powrocie do kraju i okazaniu dokumentacji z przebiegu leczenia Ubezpieczonemu zostanie wypłacone odszkodowanie pokrywające koszty leczenia za granicą.
  • NNW - ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - w przypadku trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci Ubezpieczonego.
  • Assistance - gwarantuje pomoc w razie wypadku samochodowego, kradzieży, a także w przypadkach nagłego zachorowania lub urazu ciała kierowcy i pasażera samochodu.

Samochodem do Szwecji

Aby po Szwecji poruszać się własnym samochodem należy posiadać prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdem, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Nie ma konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Szwecja ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu, dopuszczalna prędkość z na autostradach to 110 km/h, na drogach ekspresowych 90 km/h.

W terenie niezabudowanym dopuszczalna prędkość z jaką porusza się pojazd to 70 km/h natomiast w terenie zabudowanym 50 km/h, warto pamiętać by w pobliżu szkół zwalniać do 30 km/h.

W Szwecji obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok, obowiązkowe jest także zapinanie pasów u wszystkich pasażerów pojazdu.

Szwecja to kraj gdzie szczególnie poważnie należy podejść do znaków ostrzegających przed zwierzętami. Wiele wypadków spowodowanych jest przez zderzenie z łosiem lub jeleniem.

Nie należy ryzykować jazdą pod wpływem alkoholu, w Szwecji jest bardzo rygorystyczny kodeks i kontrola alkomatem może być przeprowadzona także na osobie co do której nie ma podejrzeń, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Wykrycie zawartości 0,2 promila we krwi i 0,10 mg/l w powietrzu wydychanym zostanie ukarane wysokim mandatem a nawet odebraniem prawa jazdy.

Parkować należy tylko w miejscach oznaczonych i po uiszczeniu opłaty parkingowej. Mandaty w Szwecji za nieopłacenie postoju są bardzo wysokie.

Paszport Cempingowy (Camping Pass)
(Camping Card Scandinavia)

Aby w pełni korzystać z uroków kempingów, których w Szwecji działa ok. 600 należy posiadać Camping Card Scandinavia.

Jeżeli masz zamiar nocować na kempingach to musisz pamiętać by na pierwszym kempingu, w rejestracji, wykupić Camping Pass (Paszport Kempingowy) (Camping Card Scandinavia).

Camping Card ScandinaviaKarta ta jest swego rodzaju ubezpieczeniem na wypadek zniszczenia mienia lub wypadku osób korzystających z Karty. Z Karty mogą korzystać rodziny z dziećmi (1 lub2 dorosłych + dzieci), Karta jest bezpłatna, należy tylko przy rejestracji na kempingu wykupić znaczek, którego koszt to ok. 125 SEK. Karta obowiązuje do końca roku w którym został wykupiony znaczek. Nie ma konieczności zamawiania co rok nowej karty. Camping Card Scandinavia obowiązuje w wielu krajach europejskich.

Biwakowanie "na dziko"

W Szwecji dozwolone jest biwakowanie w miejscach nie oznaczonych pod warunkiem, że nie będzie ingerowało się w świat zwierząt, nie wolno ich płoszyć, zakazane jest także niszczenie upraw.