Malmö

Malmö

Położone nad zatoką Oresund Malmö jest trzecim co do wielkości miastem w Szwecji. Populacja miasta wynosi ok. 326 tys. mieszkańców. Już w przeszłości miasto było stawiane na równi z Kopenhagą jako znaczący ośrodek miejski Skandynawii, a oba te miasta zacieśniły swoje stosunki w roku 2000 kiedy to oficjalnie otwarto przeprawę mostowo-tunelową Orensund.

Przejazd z Malmö do Kopenhagi zajmuje obecnie ok. 50 minut, dlatego też szybkie przemieszczanie się pomiędzy miastami nie stanowi większego problemu. Ważnym punktem miasta jest port, który obsługuje połączenia morskie z Niemcami (Travemunde), większość floty to statki przewożące towary. Port w Malmö nie obsługuje promów pasażerskich ale nie jest to problem ponieważ przewoźnicy promowi oferują rejsy do Ystad, Trelleborga lub w Danii do Gedser lub Rodby, a dzięki przeprawie Oresund dojazd czy to do Kopenhagi czy do Malmö jest szybki i niezbyt skomplikowany.

Malmö: Non Violence
Malmö: łodzie

Malmö

Ciekawa zabudowa miasta przyciąga uwagę wieloma zabytkowymi budynkami, w tym najstarszymi z XIII wieku. Przez lata zmieniała się funkcja Malmö, początkowo było miastem przemysłowym, gdzie główną gałęzią był przemysł stoczniowy. Stopniowo miasto zmieniało się i ostatecznie stało się ważnym ośrodkiem edukacyjnym, naukowym i turystycznym Szwecji. Dlatego współcześnie Malmö działa z myślą o zwiedzających go turystach, ale również mieszkańcach - w ścisłym centrum większość ulic została zamknięta dla ruchu kołowego co stworzyło idealne warunki do otwarcia kawiarenek, czy restauracji z ogródkami na powietrzu.

Malmö
Malmö

Warto wiedzieć

MalmöCity

Karta, dzięki której można korzystać z atrakcji turystycznych taniej o 10-20%. Można ją kupić w biurze turystycznym tuż przy dworcu głównym, sklepach lub w hotelach. Kartę można nabyć elektronicznie poprzez aplikację na telefon komórkowy.

Warto zobaczyć

Malmö Museer

Muzeum Malmö znajduje się w Malmöhus czyli renesansowym zamku wzniesionym przez króla Chrystiana III. Muzeum podzielono na części - m.in. Muzeum Techniki, czy Muzeum Marynistyczne. W głównym budynku dominują wystawy związane z historią miasta, nauką, historią naturalną.

Ciekawe jest Muzeum Techniki gdzie na kilku piętrach zwiedzający mają szansę poznać jak działa wiele maszyn m.in. silnik odrzutowca, spróbować sił za sterami kokpitu samolotu, a na najwyższym piętrze w pokoju doświadczeń można wykonać fizyczne doświadczenia czy zasymulować otaczające nas zjawiska.

Radhuset

Jeden z najważniejszych zabytków miasta, wybudowany w okresie renesansu w XVI wieku Ratusz mieści się przy Stortorget - najstarszym placu w Malmö. W piwnicach Ratusza znajduje się restauracja, a znajdująca się na drugim piętrze sala dzięki swojemu wyglądowi porównywana jest do sal lustrzanych znajdujących się na zamku w Wersalu.

Sankt Petri Kyrka

Parafialny Kościół św. Piotra, szwedzkiego Kościoła ewangelicko-luterańskiego (Svenska kyrkan), należący do parafii Malmö Sankt Petri församling w Malmö. Ten wzniesiony w roku 1300 kościół, można powiedzieć, że padł ofiarą renowacji, która tak właściwie bardziej przypominała dewastację istniejących średniowiecznych, drewnianych ozdób. Po wielu latach próbowano przywrócić budowli poprzedni charakter jednak nigdy się to nie udało.

Kościół położony jest w centrum miasta przy ul. Göran Olsgatan.

Lilla Torg

Mały Rynek, na który składają się XVI wieczne kamienice. Położony jest obok placu Stortorget. Od zawsze jego główną funkcją był handel i usługi. W północno zachodnim rogu targu warto odwiedzić Saluhallen, gdzie znajdują się liczne bary rybne, kawiarnie i sklepy spożywcze.

Turning Torso

Nowoczesny wieżowiec mieszkalny, wybudowany jako atrakcja architektoniczna w nowoczesnej dzielnicy Vastra Hamnen. Wieża liczy 190 metrów wysokości, ma 54 piętra i jest najwyższą budowlą w Szwecji, a zarazem wizytówką Malmö. Budynek zaprojektowano tak, że budowla przekręca się w górę o 10 stopni, a więc od podstawy do szczytu ma skręt o 90 stopni. Nie ma możliwości wejścia do wieżowca, ponieważ jest to obiekt prywatny, na samej górze są sale konferencyjne do wynajęcia i tylko w ten sposób można podziwiać widok z budynku na panoramę miasta.

Synagoga

Powstała w 1903 roku i wybudowano ją w tzw. stylu mauretańskim. Była pierwszą niechrześcijańską świątynią w Malmö, jako jednak z nielicznych synagog przetrwała okres II wojny światowej. Kilkakrotnie była celem ataku, w 2010 roku do środka próbowano wrzucić fajerwerki lub petardy, które nie spowodowały większych szkód. W 2012 roku natomiast ładunek wybuchowy uszkodził okno.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Malmö Museer Muzeum Malmö, Malmöhusvägen 6, 211 18 Malmö -
Teknikens och Sjöfartens Malmöhusvägen 7A, 211 18 Malmö -
Sankt Petri Kyrka Kościół Św. Piotra, Göran Olsgatan 4, 211 22 Malmö -
Lilla Torg Mały Rynek -
Turning Torso Nowoczesny wieżowiec mieszkalny
Lilla Varvsgatan 14, 211 15 Malmö
-
Synagoga Betaniaplan 2, 211 55 Malmö -

Poznaj miasta: