START / Miasta / Malmö


Malmö

Malmö

Malmö to trzecie co do wielkości miasto Szwecji, położone jest nad brzegiem zatoki Oresund, liczy około 260 tys. mieszkańców. Już od najdawniejszych czasów było stawiane na równi z Kopenhagą jako znaczący ośrodek miejski Skandynawii. Dzisiaj ważnym punktem miasta jest port, który obsługuje m.in. połączenia morskie z Danią i Niemcami. Ciekawostką dla turystów jest fakt iż w Malmö zachowało się wiele zabytkowych budynków, najstarsze z końca XIII w. Współczesne Malmö działa z myślą o zwiedzających, w centrum większość uliczek została zamknięta dla ruchu kołowego, dzięki czemu można swobodnie zrelaksować się w licznych kawiarniach, sklepach.

Warto wiedzieć

Malmokorted

Karta, którą można kupić w biurze informacji turystycznej na Dworcu Centralnym, zezwala na wstęp do muzeów, dzięki niej można też poruszać się swobodnie komunikacją miejską, uprawnia też do zniżki na bilety do kina i innych obiektów kulturalnych.

Warto zobaczyć

Malmomuseer

Muzeum Malmö znajduje się w Malmohus czyli renesansowym zamku wzniesionym przez króla Chrystiana III (kiedy to miasto należało do Danii). W muzeum można zobaczyć eksponaty poświęcone historii naturalnej, historii miasta oraz nauce i technice, także elementy marynistyczne.

Radhuset

Ratusz z okresu renesansu, stoi przy jednym z największych skandynawskich placów Stortorget.

Sankt Petri Kyrka

Kościół Św. Piotra wzniesiony w stylu gotyckim w XIII wieku. Na przestrzeni stuleci przebudowywano go wielokrotnie, dodawano nowe elementy np. wieże w XV wieku, miedziane iglice w XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak największy w całej Skandynawii ołtarz z 1611 roku.

Lilla Torg

Mały Rynek, na który składają się XVI wieczne kamienice. W północno zachodnim rogu targu warto odwiedzić Saluhallen, gdzie znajdują się liczne bary rybne, kawiarnie i sklepy spożywcze.

Turning Torso

Nowoczesny wieżowiec mieszkalny wybudowany jako atrakcja architektoniczna w nowoczesnej dzielnicy Vastra Hamnen. Wieża liczy 190 metrów wysokości, jest najwyższą budowlą w Szwecji i zarazem wizytówką Malmö.

Drogowskazy

 1. Malmomuseer
  Muzeum Malmö
  Malmöhusvägen 6, 211 18 Malmö
 2. Sankt Petri Kyrka
  Kościół Św. Piotra
  Göran Olsgatan 4, 211 22 Malmö
 3. Lilla Torg
  Mały Rynek
 4. Turning Torso
  nowoczesny wieżowiec mieszkalny
  Lilla Varvsgatan 14, 211 15 Malmö

Rezerwacja biletów
do Szwecji

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2017

Informacja turystyczna

Wybrane atrakcje