Szwecja Północna

Szwecja Północna - dla tych, którzy kochają przyrodę, spokój i kontakt z naturą.

Szwecja półncnaJeśli komuś brakuje ogromnych, otwartych przestrzeni, ciszy, czystego powietrza i krystalicznie czystej wody a do tego nie będzie mu brakowało tłumów turystów, powinien odwiedzić północne regiony Szwecji. Na próżno w tej części kraju szukać pereł architektury czy drogocennych eksponatów, za to północna Szwecja ma do zaproponowania coś zupełnie odmiennego, bezcennego - kontakt z naturą.

Region Jämtland

Region ten charakteryzuje się małym stopniem zaludnienia, w Ostersund głównym mieście regionu mieszka ok. 55 tys. osób. A na całym obszarze ok. 50 tys. m2 zamieszkuje niecałe 136 tys. osób.

W jeziorze Storsjön podobno mieszka "Storsjöodjuret" jeziorny potwór - niestety nadal nie udało się nikomu uwiecznić go na zdjęciu, dlatego będąc w okolicy trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu aparatu fotograficznego.

Ciekawym miejscem w regionie Jämtland jest Moose Garden, czyli prywatna gospodarstwo rolne na którym żyją łosie. Moose Garden położone jest w Orrviken niedaleko Ostersund. Ciekawostką jest to, że oprócz hodowli łosi właściciele wykorzystują je do produkcji papieru. A konkretnie wykorzystują łajno łosi które zawiera celulozę i doskonale nadaje się do produkcji papieru.

Jämtland graniczy z regionami Dalarna, Gävleborg, Västernorrland, Västerbotten a także z terytorium Norwegii. Dawniej region należał do Norwegii. Do Szwecji przyłączony został w 1646 roku na podstawie traktatu pokojowego między Danią a Szwecją. Obecnie podzielony jest na 8 gmin.

Region Norrbotten

To najdalej na północ wysunięty region kraju, część regionu ulokowana jest poza kołem polarnym, przez co od końca maja do sierpnia panuje w tym regionie dzień polarny. Częstym zjawiskiem są zorze polarne.

Lulea to główny ośrodek regionu. Wraz z innymi miejscowościami położonymi przy wybrzeżu tworzy oryginalną atrakcję turystyczną. W tym regionie gdzie klimat jest surowy, odcinek 200-km wybrzeża zwany jest Lapońską Riwierą ze względu na temperaturę wody, która w miesiącach letnich dochodzi nawet do 20°C.

W miasteczku Lulea mieści się Gammelstad - jest to kompleks parafialny w skład którego wchodzi kościół oraz domki, które służyły pielgrzymom przybywającym do Lulea z różnych części kraju i świata. Gammelstad zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Norrbotten graniczy z regionem Västerbotten i zatoką Botnicką a także z terytorium Norwegii i Finlandii. Jest to największy region w Szwecji - zajmuje prawie jedną czwartą całej powierzchni kraju. Położone jest tu najgłębsze jezioro (Hornavan, 232 metry) oraz najwyższy szczyt (Kebnekaise, ok. 2123 metry). Region podzielony jest na 14 gmin.

Region Västerbotten

Region ten rozpościera się pomiędzy Zatoką Botnicką a granicą z Norwegią. Głównym atutem stanowiącym o rozwoju regionu są bogate złoża mineralne Vaterbotten posiada złoża miedzi, cynku, ołowiu i złota. Jeszcze jednym bogactwem są lasy a właściwie drewno pochodzące ze ściętych drzew.

Głównym miastem jest Umea położone w pobliżu rzeki Ume, która uchodzi do Zatoki Botnickiej.

Region podzielony jest na 15 gmin zamieszkanych przez ok. 256 tys. ludzi.

Region Vasternorrland

Härnösand to najważniejszy ośrodek regionu, w małym miasteczku warto zobaczyć katedrę Domkyrkan, którą wybudowano w latach 1843 - 1846, postawiono ją w miejscu dawnej katedry, która została spalona przez Rosjan. W 1997 roku do użytku oddano most High Coast (Hoga Kusten), który jest jednym z najdłuższych mostów w Europie. Przy projekcie mostu wzorowano się na Golden Gate czyli jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów na świecie, który znajduje się w San Francisco.

Kolejnym miejscem w Szwecji, które zostało uhonorowane wpisem na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO jest Park Narodowy Skuleskogen. W parku tym oprócz bogatej fauny i flory zachowały się ślady dawnych mieszkańców tych terenów, odnaleziono m.in. kurhany z epoki brązu.

Region graniczy z regionami takimi jak Gävleborg, Jämtland, Västerbotten a także z zatoką Botnicką. Podzielony jest na 7 gmin zamieszkanych przez ok. 249 tys. ludzi.

Region Gaveleborg

Graniczy z regionami Jamtland i Vasternorland, położony nad Zatoką Botnicką. Główne miasto Gavle. W mieście warto odwiedzić Muzeum Miejskie które ma prawie 20 tysięcy eksponatów.

Region położony jest w południowej części Norrlandii. W jego skład wchodzą dwie krainy historyczne Gästrikland oraz Hälsningland. Panują tu idealne warunki dla wędkarzy oraz myśliwych.