Gotlandia: Atrakcje

Gotlandia: Atrakcje

Gotlandia to wyspa, pełna atrakcji i niespodzianek. Przepiękne piaszczyste plaże, średniowieczne zabudowania czy pobliskie wyspy to tylko część czekających tutaj miejsc do odkrycia. Nie można zapomnieć, że Gotlandia to wyspa Wikingów i Pippi Långstrump, a kto nie chciałby poznać zwyczajów tych skandynawskich wojowników albo cofnąć się do czasów dzieciństwa i na żywo zobaczyć Villę Villakullę.

Do najważniejszych atrakcji Gotlandii należy:

Visby

1.

Visby

Niewątpliwie do największych atrakcji należy zwiedzanie stolicy Gotlandii, Visby. Miasto urzeka średniowieczną architekturą, ogrom (3,5 km długości i 11 m wysokości) kamiennego muru obronnego z 3 majestatycznymi bramami i 36 basztami, nazywanego Ringmuren zapiera dech w piersiach. Doskonale zachowane katedry (słynna katedra NMP z przełomu XII i XIII wieku) i kościoły, których historia sięga X wieku przenoszą nas w te wydawałoby się zapomniane czasy. Największe miasto na wyspie usiane jest galeriami i muzeami, a spacer pośród wijących się wąskich uliczek, pełnych kawiarenek, sklepików z pamiątkami i zaułków wypełnionych różami to spełnienie najskrytszych marzeń turysty.

Visby szczególnego wymiaru nabiera w 32 tygodniu roku, kiedy to organizowany jest Tydzień Średniowiecza. Miasto zmienia oblicze i staje się plenerem do rozgrywających się średniowiecznych turniejów, potyczek, walk rycerzy oraz niezliczonej ilości pokazów rycerskich. Miejscowa ludność przebiera się w stroje z epoki i urządza pokazy rękodzielnictwa. Dla szukających pamiątek, rajem są organizowane "średniowieczne" jarmarki, na których można kupić dosłownie wszystko. Wieczorami na rynku i błoniach organizowane są ogromne biesiady, pokazy "pożeraczy ognia" oraz sztuki teatralne wystawiane bezpośrednio na ulicach i skwerach. Pobyt w Visby to niezapomniana przygoda, którą uprzyjemnią wysokiej klasy hotele oraz restauracje z wyśmienitymi smakołykami regionu.

Na szczególną uwagę zasługują:

  • Gotlandzkie Muzeum Historyczne w Visby
    Muzeum posiada unikalną kolekcję zbiorów od epoki kamienia łupanego poprzez czasy Wikingów, średniowiecze aż do dnia dzisiejszego. Można obejrzeć kamienie runiczne, unikatowe srebro Wikingów miecze i hełmy z wielu bitew znaczących bogatą historię wyspy i wiele, wiele innych skarbów. Muzeum otwarto latem 2007 r. i od tego czasu stało się obowiązkowym punktem na trasie każdego gotlandzkiego turysty.
  • Gotlandzkie Muzeum Sztuki w Visby
    Posiada w swoich zbiorach kolekcje biżuterii i monet zebranych na przestrzeni wieków. Uwagę przyciągają kunsztownie wykonane bransolety i naszyjniki.
Wioska Wikingów

2.

Wioska Wikingów

Usytuowana przy miejscowości Tofta, oddalonej 20 km od Visby.

Wyprawa tam to niezwykła podróż w czasie, aby doświadczyć ekscytującego życia Wikingów, w którym każdy zwiedzający może wziąć czynny udział. Kowal zdradzi nam arkana swojego fachu a piekarz wyjawi jaki chleb jedli Wikingowie i jak go przyrządzić; można tez spróbować robić biżuterię. Wioska Wikingów jest pełna życia, chodzenie od zagrody do zagrody i poznawanie stylu życia zapewni niezapomniane przeżycia. Bez ograniczeń wiekowych.

Plaże

3.

Plaże

Niewątpliwą atrakcją regionu są piaszczyste, rozległe plaże. Linia brzegowa Gotlandii wynosi 180 km, w tym 80 km to bezkres plaż zlanych słońcem, utrzymanych w doskonałym stanie. Dla bardziej wymagających plaże z pełnym wyposażeniem (parasole, leżaki, wypożyczalnie sprzętu wodnego itd.) i kawiarenkami bezpośrednio na plaży.

Plaże niewątpliwie mogą uchodzić za wizytówkę wyspy, gdyż najwyższa ilość słonecznych dni przypadających na Szwecję, czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi punktami wypoczynku turystów.

Jaskinia Lummelunda

4.

Jaskinia Lummelunda

Ekstremalnych przeżyć dostarczy zwiedzanie tego najbardziej znanego podziemnego świata Szwecji, który został odkryty w latach 50-tych XX wieku. Jaskinia Lummelunda posiada 4200 m korytarzy w większości wodnych. Niezwykłego klimatu dodają unikalne stalaktyty i stalagmity, które zostały uformowane w przeciągu ostatnich 10.000 lat!

W jaskini temperatura wynosi ok. 8°C.

Krusmyntagården

5.

Krusmyntagården

Niezwykły ogród ziołowy, z wyznaczonymi poletkami pod uprawy wskazanych ziół. Krusmyntagården położony jest nad morzem, w odległości około 10 km od Visby. Wycieczka do tego ogrodu pozwoli poznać historię ziół, możliwości ich uprawy i używania. Na terenie ogrodu sklepik z przyprawami, a także produktami wykończeniowymi do domu i kuchni. Mieści się tam też restauracja, w której używa się ziół z okolicznego ogrodu jako przypraw, serwująca miejscowe smakołyki a także przekąski dla każdego. Czy może być coś bardziej relaksującego niż wycieczka zielnymi ścieżkami wśród unoszących się zapachów lawendy czy tymianku?

Muzeum Larsa Jonssona

6.

Muzeum Larsa Jonssona

Stała wystawa obrazów malarza w muzeum w Vamlingbo. Obrazy często są studiami natury i ptasiego życia. Bezpośrednio przy muzeum mieści się galeria, w której zakupić można litografie, książki, plakaty i kartki pocztowe. Muzeum otoczone jest stylowym ogrodem i parkiem, w którym usytuowany jest XIII-wieczny kościółek. W północnym skrzydle muzeum możliwe jest zakwaterowanie w pokojach umeblowanych w stylu XVII-wiecznym. Restauracja i kawiarnia na miejscu.

Latarnia na Stora Karlsö

7.

Lilla & Stora Karlsö

Dwie pobliskie wysepki - rezerwaty przyrody z endemicznymi gatunkami roślin. Jeden z najstarszych ustanowionych rezerwatów przyrody na Stora Karlsö (1880 r.) został założony krótko po słynnym parku Yellowstone, dzięki czemu unikalna przyroda została zachowana w nienaruszonej formie. Wysepki najlepiej zwiedzać pieszo, gdyż tylko wtedy można docenić wszystkie walory estetyczne otaczającej przyrody, nacieszyć oczy widokiem gotlandzkich owiec z charakterystycznymi rogami czy zapomnieć się na chwilę wśród starożytnych ruin. O unikalności urody Lilla & Stora Karlsö świadczą rozległe wrzosowiska, a wiosną rozkwitające wszędzie orchidee przyciągające swym zapachem różnorodne gatunki ptaków, które razem z otoczeniem tworzą rajski obrazek. Któżby nie chciał na chwilę przestąpić progu raju?

Fårö

8.

Fårö

Wyspa - mit. Poprzez unoszone się rankiem i wieczorami nad powierzchnia wody mgły tworzące nierzeczywisty, mistyczny klimat, którym zachwycił się do tego stopnia Ingmar Bergman, ze kupił letni domek na tym czarodziejskim kawałku ziemi. Krajobrazy wyspy zostały wykorzystane przez reżysera w m.in. takich filmach jak "Hańba", "Godzina wilka" czy "Namiętności". Ale Fårö urzeka także skalistymi klifami i piaszczystymi plażami, z unikalnymi osobliwościami na wybrzeżu tzw. Rauks. Rauks to skaliste naturalne rzeźby wyglądające z daleka jak strażnicy wyspy, i tak też są postrzegane przez mieszkańców, gdyż legenda głosi, że odpędzają od wyspy złe moce i opiekują się każdym kto przebywa na tej ziemi. Niezwykłe wapienne formacje skalne zawdzięczają swoje unikalne kształty erozji wiatru i wody. Majestatu dodaje im wysokość, gdyż większość z nich wyrasta na kilka metrów i pnie się w górę jak niewzruszona prehistoryczna postać. Krajobraz Fårö to mieszanka surowej przyrody poprzecinanej pastwiskami, ruinami zabytkowych średniowiecznych budowli i wszechobecnych wiatraków. Charakterystyczna dla wysepki jest górująca ponad wyspą latarnia morska, nazywana Faro Fyr, z której można podziwiać rozciągające się urzekające widoki.

Olandia

9.

Olandia

Pobliska wyspa kojarzona jednoznacznie z Gotlandią. Surowa i dzika przyroda połączona z duchem przeszłości, który odkrywać możemy w każdym napotkanym średniowiecznym kościele i poczuć w murach ruin przenosi nas w tajemniczy świat Olandii. Oprócz zabytkowych, historycznych zabudowań, przygód można szukać wśród sporej ilości kręgów magicznych usytuowanych na wyspie, zauważać należy także częste kamienie runiczne a i w świat magii przenoszą nas malownicze wiatraki.

Obowiązkowo do zwiedzenia na Olandii: Eketorp - gród otoczony doskonale zachowanym murem obronnym, gdzie pierwsi mieszkańcy pojawili się na 300 lat p.n.e. Obecnie wewnątrz mieści się skansen oraz muzeum.

Na północnym krańcu wyspy usytuowany jest kompleks leśny nazwany Puszczą Trolli. Drzewa, głównie iglaste przybierają tak różne formy, że spacerując wieloma wyznaczonymi trasami turystycznymi można poczuć się jak w Tolkienowskiej powieści. Udostępniona dla zwiedzających, a także ornitologów - pasjonatów, latarnia morska Långe Erik pozwala obserwować ptaki w swoim naturalnym środowisku, jak i podziwiać bezkres morza czy rezerwat przyrody Ottenby, w którym owa latarnia jest umiejscowiona.

Należy dodać, że sam wjazd na wyspę jest ciekawym przeżyciem, gdyż prowadzi, do niedawna najdłuższym w Europie, 6 kilometrowym mostem, od którego można rozpocząć przygodę na wyspie Öland.

Kneippbyn

10.

Kneippbyn

Doskonałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Ośrodek, w którym znajduje się świetny park wodny Sommar & Vattenland z wszelkimi atrakcjami. Nieopodal usytuowana jest Villa Villakulla - domek Pippi Långstrump, słynnej filmowej rudowłosej psotnicy. Domek można zwiedzać, a i nie zaszkodzi przywitać najlepszego przyjaciela Pippi - konika witającego turystów na werandzie.